http://www.tesvikhaber.com.tr/wp-content/uploads/2017/04/tesvikhaber-3.jpg

SON DAKİKA

ERR2 - Böyle bir site mevcut değil.
Teşvik Haber

Türkiye AB ile ayrılsa da beraber!

AB ve Türkiye arasında gerilen ipler önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesine de yansımıştı, “54 yıldır bizi süründürüyorlar. Kapıkulu değiliz.” Karşılıklı açıklamalara rağmen rakamlar bağın kolay kopmayacağını gösteriyor

Türkiye AB ile ayrılsa da beraber!
Bu haber 20 Mayıs 2017 - 7:20 'de eklendi ve 391 views kez görüntülendi.

Geride bıraktığımız hafta gerek küresel siyaset ve gerekse ticaret bakımından oldukça hareketliydi. Habertürk’ten Mahmut Sancak’ın haberine göre ABD’de yaşanan siyasi gerginlik piyasaları olumsuz etkilerken Çin’in yeniden hayata geçirmeyi planladığı İpek Yolu Projesi dünya piyasalarında tartışmalara sebep oldu. Türkiye bakımından da büyük ekonomik potansiyel taşıyan proje Ankara ve Brüksel arasında yeni polemikleri de beraberinde getirdi. ÖzellikleAB’li yetkililer yeni İpek Yolu’na şans tanımazken Asya’da oluşacak böyle bir oluşumun doğrudan Çin’in güdümünde olacağını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise önceki gün TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada AB’nin Türkiye’ye üyelik sürecinde takındığı tavrı eleştirerek, “54 yıldır süründürüyorlar. Kapıkulu değiliz. Avrupa pazarı bizim için ne kadar önemliyse biz de Avrupa için çok daha fazla önemliyiz” dedi.

145 MİLYAR DOLARLIK HACİM

Türkiye ve AB arasındaki ticari ilişkilere bakıldığında siyasilerin açıklamaları bir yana ne AB’nin Türkiye’den ne de Türkiye’nin AB’den vazgeçemeyeceği görülüyor.Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) rakamlarına göre 2016’da Türkiye ve AB arasındaki ticaret hacmi 145 milyar doları aştı.

Burada AB’nin Türkiye’ye ihracatı 77 milyar dolara ulaşırken Türkiye’nin de AB’ye yönelik satışları 68 milyar doları geride bıraktığı görülüyor. Karşılıklı ticaret hacminin 2017 yılında da gelişmesi bekleniyor.Avrupa Birliği’nin (AB-28) ihracattaki payı Mart 2016 yılında yüzde 49.1 iken, bu oran Mart 2017 tarihinde yüzde 46.7 olarak gerçekleşti. Almanya ile yapılan ihracat mart ayında 1 milyar 321 milyon dolar olurken, bu ülkeden yapılan ithalat 1 milyar 783 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ancak karşılıklı tüm atışmalara karşınbaşta Almanya olmak üzere AB’nin yakın coğrafyada Türkiye gibi hem nüfus hem de tüketim bakımından eşdeğer bir pazar bulma ihtimali yok.

Aynı şekilde Türkiye’nin de kaliteli mal ve hizmet ihracatı konusunda tüketime hazır 500 milyon nüfuslu AB gibi bir topluluğun yakınında olması da büyük bir şans. Diğer bir ifade ile geçmişte Hollanda ve halen Almanya örneğinde olduğu gibi taraflar seçim dönemlerinde birbirleri ile diplomatik saygı sınırlarını aşan bir tavırla iletişim kursa da oluşan gerginliğin ekonomik ilişkileri kalıcı olarak etkileme ihtimalinin olmadığı görülüyor.

ÇEKİŞMELER İHRACATI KALICI OLARAK KÖTÜ ETKİLEMİYOR (AB 28 İHRACATI 2016 – DOLAR)

AB KAYNAKLI ÜRÜN VE HİZMETLERE TALEP YOĞUN (AB 28 İTHALATI 2016 – DOLAR)

İHRACATTA KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ HâLâ İSTENEN SEVİYEDE DEĞİL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER